Zamów projekt grafiki!
Wyszukiwarka
Newsletter

Ochrona drzew owocowych przed nagłym mrozem - trik z wiadrem wody

Data:2 kwietnia 2020
  • Ochrona drzew owocowych przed nagłym mrozem - trik z wiadrem wody - Blog Argumental.pl
    Ochrona drzew owocowych przed nagłym mrozem - trik z wiadrem wody - Blog Argumental.pl

Podczas tegorocznej wiosny, jak i kilku poprzednich zdarzają się gwałtowne, nienaturalne spadki temperatury szczególnie nocami. Nie są to pozimowe przymrozki, ani zjawiska w rodzaju „zimnych ogrodników”. Widać to po zachowaniu roślin i zwierząt, które są całkowicie zaskoczone, jak na przykład kwitnące drzewa owocowe, czy wschodzące tulipany, leżące smutno na ziemi. Zdarzają się też wielogodzinne, a nawet wielodniowe zachmurzenia i deszcze, które wiosną i latem powinny być jedynie przelotne, tak, aby zapewnić roślinom dostateczną ilość światła i nie spłukiwać z nich pyłków.

W naturalnych warunkach rośliny wiedzą, kiedy nadejdzie zimno lub spadnie deszcz i adekwatnie otwierają się i rozkwitają we właściwym, bezpiecznym dla nich momencie (np. zapraszając do odwiedzin owady, rozpylając pyłek w cieple słońca). Mądre rośliny same też „proszą” niebo o wodę, wysyłając w przestrzeń informacje o swoich potrzebach (terpeny). Niestety, ale coraz trudniej dziś zaobserwować takie zjawiska. Świadomi i uważni ludzie, którzy spoglądają w górę, wiedzą, dlaczego aura jest codziennie zakłócana i niezgodna z rytmem Natury (geoinżynieria).

Istnieje kilka sposobów na ratowanie ogrodowych przyjaciół przed nagłym mrozem, np. ich ściółkowanie, kopczykowanie, czy okrywanie, ale działają one jedynie w przypadku niewielkich roślin. Duże krzewy i drzewa będą całkowicie bezbronne. Pomóc może ich odymianie, ale jest ono czasochłonne, mało wydajne i trudne do przeprowadzenia w nocy, czy w ciasnej zabudowie. Znamy jednak prosty trik, który sprawdza się w sytuacji krótkotrwałego mrozu przez całą dobę lub nocnego, nawet kilkudniowego (pod warunkiem podwyższania się temperatury ponad zerową w ciągu dnia). Jest nim ustawienie wiadra z wodą pod drzewem lub krzewem, jak najbliżej centrum danej rośliny, tak, aby pojawiający się wokół mróz powędrował do wody. Każdego dnia należy usuwać lód z wiadra. Patent nie gwarantuje całkowitego przetrwania, np. otwartych, delikatnych kwiatostanów, ale pąki, czy młode liście pozostaną w dobrej kondycji.

Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wiader i nie przejmować, że sąsiedzi będą spoglądać na nasz ogród ze zdziwieniem. ;-) Trzeba też sprawdzać na bieżąco, czy mniejsze siostry i bracia ze świata fauny, spragnieni świeżej wody, nie zaliczyli lodowatej, nieprzyjemnej kąpieli.

Życzymy Wam i Waszym roślinnym i zwierzęcym towarzyszom przeżywania jedynie prawdziwego rytmu Natury. :-)

 

Komentarze

Komentarz